Görme Engellilere Sen de Ses Olabilirsin

İlk olarak Karanlıkta Diyalog sergisine gittiğimde haberim oldu GETEM internet kütüphanesi projesinden… Sergi biter bitmez, bilgi almaya gittik haliyle… Başvurup deneme kaydının olumlu sonuçlanmasının ardından, ilk kitabımı okumaya başladım.

E-kütüphane, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engellileri Teknoloji ve Eğitim laboratuarı (GETEM) tarafından tasarlanmış bir proje. Boğaziçi Üniversi bünyesinde kurulan ve gönüllülerin büyük katkısının bulunduğu bu projeden görme engellilerin yanısıra, basılı kaynaklardan faydalanamayan diğer bireyler de faydalanabiliyor.

Şimdi gelelim asıl konumuza. İsteyen herkes bu projede gönüllü olup kitap seslendirebiliyor. Gönüllü okuyucu olabilmek için yapılması  gereken ilk iş ise   http://www.getem.boun.edu.tr adresine girip, “Gönüllü Okuyucu Olmak İstiyorum” bağlantısına tıklamak. Sonrasında sitede anlatıldığı şekliyle programı indirip, deneme kaydını oluşturmak gerekiyor. Kaydı evinizde kendi bilgisayarınızın başında yapabileceğiniz gibi GETEM’in kayıt odalarına gidip orada da gerçekleştirebiliyorsunuz. Hatta ve hatta  kayıt yapmak için  i-phone veya i-padinizin  olması yeterli. Oluşturulan bu deneme kaydı “geteminfo@boun.edu.tr” adresine gönderiliyor. Deneme kaydı olumlu sonuçlandığı takdirde sıra geliyor kitap seçimine. Kitabınızı ister talep edilen kitap listesinden, isterseniz kendi kütüphanenizden seçebiliyorsunuz.

Tek şart kitabın daha önce okunmamış olması. Bu bilgi de yine sitede mevcut. Seçilen kitap GETEM tarafından onaylandıktan sonra 3 aylık kitap seslendirme süreniz başlıyor. Kitap okunma aşamasında nasıl bir yol izleneceği ise GETEM’in sayfasında ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Sonuç olarak hem keyifle kitap okuyorsunuz, hem de bu kitabı dinlemek isteyen birçok kişiye ses oluyorsunuz. Üstelik bunu yaparken evinizden çıkmanıza bile gerek yok.. Bence denemeye değer… Eee hadi daha ne duruyorsunuz…? Hemen tıklayın:) http://www.getem.boun.edu.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s