BLOGGER OLMAK

Günümüzün şüphesiz en gözde mesleklerinden  biri blogger olmak. Meslek diyorum, çünkü gün geçtikçe buradan para kazanan kişilerin  sayısı hızla artıyor…  Eminim sizler de   bu işe başlayıp, profesyonel iş hayatını terk eden çok fazla insan hikayesi okumuşsunuzdur  son günlerde. Belki o kadar uzaklarda aramaya gerek yok, etrafınızda da yaşanmıştır bu durumlar…

Bırakalım onları bir kenara, kim bilir gün içinde ne kadar çok blog okuyorsunuzdur, ilgi alanlarınıza göre… Mesela moda, astroloji, yemek tarifleri, atölye çalışmaları, teknoloji, ekonomi…  Blogların hayatımızda ne kadar yer edindikleri yeterince aşikar değil mi sizce de. Bloglardan  ne kadar çok şey öğreniyoruz ve hayatımıza uyguluyoruz bir düşünün.

Ben de blog yazmak istiyorum diyen kaç kişiyiz? Benim de paylaşmak istediğim çok güzel şeyler var, dünyaya söylemek istediklerim var diyen?

Nerede yaşadığınız fark etmiyor, kaç yaşında olduğunuz, cinsiyetiniz ve hatta kim olduğunuz..

Yazmayı seviyorsanız, yazdıklarınız paylaşmak istiyorsanız kısacası bir blog açma hayaliniz varsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, gelin sizi öğrencilerinin arasında Dramatik Anne, Ayla’nın Kafası, Elmas’lı Anlar, Keyiflianlar, Şeker İşler  gibi blogların olduğu, blog  eğitimleri veren Behice Özden ile tanıştırayım..

behice

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Yazı hayatınıza nasıl girdi?
Mesleğe ilk muhabir olarak başladım. Birçok yerel gazetede politika muhabirliğinin ardından Cumhuriyet Gazetesi’nin yurt haberleri servisinde çalıştım. Sonrasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin Yazarlık bölümüyle birlikte hayatıma senaryo girdi. Televizyon dizilerinin senaryo ekiplerinde yer
aldım. Editörlüğün yanı sıra senaryo çalışmalarım da devam ediyor. Şimdilerde ise Yazı Evi Dergi’nin editörlüğü ile birlikte atölyelerde, okullarda ve özel şirketlerde blog ve senaryo üzerine eğitim çalışmaları yapıyorum.

Blog dersleri vermeye nasıl karar verdiniz?

Yeşim Cimcöz Yazı Evi’nde devam eden dergicilik atölyemiz vardı. Tamamen basılı yayıncılığa yönelik olarak eğitim veriyorduk. Ancak kendi dergimi bile online mecrada yayınlıyordum ve bloggerlık hızla bir kazanç kapısı olmaya başlamıştı. Haliyle katılımcılarımızın da talebi daha çok online yayıncılık üzerine eğitim almak oldu. Bu şekilde başladı. Profesyonel olarak dergicilikle ilgilenenlerin dışında blog eğitimi herkese hitap eden, herkesin bireysel olarak evinden gerçekleştirebileceği, maliyeti neredeyse olmayan diyebileceğimiz ve açıkçası çok daha fazla insana hızla ulaşmalarına imkan veren bir alan.

behicce

Derslerde hangi başlıklardan bahsediyorsunuz? Atölye nasıl işliyor?
Giriş, içerik, tasarım, eklentiler (WP), blog yönetim araçları, analiz ve istatistik, sosyal medya başlıkları altında eğitim veriyoruz. Blog yazarlığı eğitimlerini artık Yuvaya Yolculuk dergisi editörü Murat Tali ile birlikte veriyoruz. Ben içerik kısmını anlatırken Murat Tali daha çok işin teknik kısmını üstleniyor. Bu sayede eğitim almaya gelenler, ellerinde blogları yayına hazırlanmış, her türlü teknik altyapısı sağlanmış olarak bitiriyorlar kurs sürecini. Bu konuda biraz araştırma yapmış olan herkes SEO odaklı yazmak istiyorum diyerek geliyor. Elbette online mecrada yer almanın temel kurallarını öğreniyorlar ancak bunun yanında doğru yazı yazma da önceliğimiz oluyor. Bir kitap eleştirisi nasıl yazılır, gezi yazısı, makale nasıl yazılır bunları da işliyoruz. Elbette kimse profesyonel eleştirmen olarak çıkmıyor bu kurslardan ancak bloğunda bir kitap, oyun yahut film eleştirisi yazabilecek yetkinliğe geliyor.

Blog yazarken, yaratırken en çok yapılan hatalar hangileri?
Sanırım biraz önce bahsettiğim “doğru yazı yazma” kısmı atlanıyor. Halbuki basılı veya sanal ortamda nerede olursa olsun bu işi yapmanın en temel noktası bu. Bir de en fazla sosyal medya yönetimiyle ilgili yapılan hatalarla karşılaşıyoruz.

Bir blog açmak isteyen biri, tam olarak nereden başlamalı? Aşamalar nasıl gelişmeli?

Bloğunuz sizin sesiniz. Dünyaya söylemek istediğiniz sözün ta kendisi. Ne demek istiyorsunuz? Öncelikle buradan başlamak gerekiyor. Ondan sonra söyleyeceklerinizi en doğru nasıl söylersiniz onun peşine düşüyoruz. Dilinizle, tasarımınızla hepsi bütün halinde bir cümle kuruyorsunuz orada.
Ardından sözcük sayısından anahtar kelime seçimine, yazar planlamasından sosyal medya planlamasına kadar uzanan aşamalardan geçiyoruz hep birlikte.

Blog derslerini nerede veriyorsunuz?
Özel derslerin yanı sıra, Kadıköy’de Yeşim Cimcoz Yazı Evi’nde eğitimlerimiz devam ediyor. Ayrıca Erenköy’de yeni açılan An Mekan’da da temel blog eğitimi açmayı planlıyoruz.

Behice Özden ile blog eğitimlerini, ister blog eğitimi verdiği yerlerde, isterseniz birlikte ayarlayabileceğiniz özel derslerde , hatta uzaklardaysanız bu özel dersleri   online olarak  bile yapabilirsiniz. Karar sizin…  2017’de varsa blogger olmak gibi bir hayaliniz sakın ertelemeyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s