KUNDALİNİ YOGA

Hayatın karşısında hepimiz zaman zaman gardlarımızı düşürüyoruz. Birbirimizden farklı olayları, ama aynı duyguları yaşıyoruz. Yalnızlık duygusu, başaramamışlık duygusu, bir şeylerin eksik olması hali… Hayat bizi öylece bir köşe sıkıştırıveriyor ve hadi bakalım çık çıkabilirsen diyor tüm bakışları üzerimizdeyken. Biz de o arkasını döndüğü an aklımıza ilk gelen yolla kaçmaya çalışıyoruz o köşeciklerden. Bazen kimsenin içine giremediği, sonra kendimizin bile zor yıktığı bir duvar örüyoruz, bazen öfkemizi etrafımıza saçıyoruz, bazen güvenecek yeni omuzlar arıyoruz. Bazen de yalnızca değişmeyi seçiyoruz… Ve bingo… Siz de bu yolu seçenlerdenseniz, devam edelim…

Kundalini yoga, benim hayatımda değişimin başlangıç noktası oldu… 2012 yılında ne yapsam da kafamdaki şu kara bulutları dağıtsam derken, bir kelime olarak girdi hayatıma.. Veee yaptığım uzun araştırmalar kundalini yoganın Türkiye’ye gelmesini sağlayan Esra Banguoğlu’nu çıkardı karşıma.. Ona sorduğum deli saçması sorulara sabırla verdiği içten cevaplar sayesinde başladım yoga derslerine.. Ve o kadar şanslıydım ki onun bir yoga merkezinde verdiği derslere katılma şansı buldum o sıralar.

Bu kez de sizin hayatınıza değsin istedim.. Hani o değişim kararı vermiş kendini değişim rüzgarlarına kaptırmış ama nereden başlayacağını bir türlü bilemeyenlere…

Ve ondan hikayesini dinledim, bu kadar güzel ve etkileyici olduğunu bilmeden… Şimdilerde bu kadar güçlü, mutlu, pozitif birinin, tıpkı benim, bizim yaşadığımız süreçlerden geçip bugünlere geldiğini görmek benim gibi size de bir ışık olsun. Ve şu soruyu soralım kendimize, neden biz de yapamayalım?

Ben böyle eşsiz bir ruhu tanıdığım, onun sayesinde kundalini yogaya başladığım için ve bu satırlarla hepimize verdiği içten cevaplar için kedisine şükranlarımı sunuyorum…

Yogaya nasıl başladınız? Sizi tetikleyen ne oldu?

Çok ağır geçirdiğim bir depresyon, kundalini yogaya başlamamı sağladı. 23-24 yaşları arsında Los Angeles’taydım. Bir taraftan okula gidiyordum, bir taraftan kendimi son derece yalnız hissediyordum. Buraya gelmek benim çok büyük bir rüyamdı ve sanki Türkiye’den buraya gelince tüm problemlerim çözülecekti. Ama öyle olmadı. Her şeyden, hayatta var olmaktan o kadar çok yorulmuştum ki… Ve bir gece resmen dizlerimin üzerine çöktüm ve evrene dedim ki, ya bu hayatım değişsin yada ben ölmek istiyorum. Ama bu şekilde devam edemeyeceğim. Ve bununla ilgili ya bana bir yol göster ya da canımı al… Ya bir şeyler değişsin ya da bu hayat bitsin durumundaydım. O gece çok ağladım. Ertesi sabah kalktığımda bir yürüyüşe çıktım. Bu yürüyüş sırasında kırmızı kiremitleri olan bir bina gördüm. Ve kendi kendime acaba bu binanın içinde ne var dedim. İşte sezgi böyle bir şey. Bir şeyde kararlı olduğumuzda, niyetimizi masaya koyduğumuzda sezgimiz bizi oraya doğru yönlendiriyor. Kırmızı kiremitli binanın içine girdim. Burada ne yapıyorlarmış diye kapıyı açtım ve bir kundalini yoga merkezinin içinde buldum kendimi. Herkes bembeyaz giyinmişti. Başlarında, bembeyaz sarıklar vardı. Burada ne oluyor diye sordum.”Burası bir yoga merkezi, şu an bir ders başlamak üzere ve ilk dersiniz ücretsiz”, dediler.  İyi o zaman alayım dedim girdim içeri, hala hocam olan ve düğünümde nikahımı kıyan yoga hocam Gurmukh ile o gün tanıştım. O gün ilk yoga dersime oturdum. O sabah iç dünyamın yansıması olarak gayet normaldim. Ancak 30. dakikada hareketlerle açılan enerji ve bilinçaltımın boşalması sayesinde birden ağlamaya başladım. Ve o gün o derste, çocukluğumda hissettiğim coşku, hayata karşı duyduğum umut bunların hepsini unutmuşum, bu duygulardan kopmuşum, bunun farkına vardım. Ve orada bir uyanış başladı bende ve işte hayatım bu konulara doğru akmaya başladı.. Karar verdiğim an benim için bir dönüm noktasıydı.

esraBANGUOGLU 03

Neden kundalini yoga, diğer yogalar değil?

Onun öncesinde de farklı yogalar yapmıştım. Ve iyi de gelmişti açıkçası. Beni zaman zaman çok toparlamıştı.. Ama dediğim gibi öyle bir niyeti koyduktan sonra o binayı merak edip, içine girip, Gurmukh’la o dersi aldığımda o kadar büyük bir farkındalık oldu ki bende kendimi iyi hissetmenin ötesinde, bir farklılık oluştu. O noktadan sonra kundaliniye tutundum. İlk 3 ayda hiç efor sarf etmeden uyuşturucuyu bıraktım.. Yalnızca karar verdim ve bitti. Kundalini yoga sayesinde enerjimin yükselme seviyesi sağladı bunu. 5-6 ay içinde alkolü içmeyi bıraktım. Ve bunlarla beraber depresyon da gitti. Ve o noktadan sonra bir daha hiç depresyon yaşamadım. Dolayısıyla niye kundalini yoga dersek, niyetime uygun yoga oymuş. Çünkü çok büyük bir değişim istedim. Sonra devamında bu yoga tarzına tutunmamın nedeni, beni bu kadar içten dışa değiştiren bir yoga tarzıyla daha önce tanışmamıştım .

Yogi Bhajan’ın söylediğine göre bu tarz yoga sadece kraliyet ailesinin yapmasına izin verilen bir yoga tarzıymış. Saklı ve gizli tutulurmuş, çünkü, çok büyük bir dönüştürme kapasitesi olduğu için normal halkın yapmasını istemezlermiş.

Kundalini Yoga eğitmeni olmaya nasıl karar verdiniz?

Öğretmen olmaya şu şekilde karar verdim. 2- 3 sene bu seviyede bir pratikle hayata her anlamda geri dönüp, bir takım beni kısıtlayıcı alışkanlıkları geride bıraktıktan sonra , yaşam enerjim, neşem, coşkumla buluşup aslında hayatımda hiç olmadığım kadar mutlu olunca ve hazine gibi bir şeyi keşfedince, bunu bütün bir dünyaya yaymak istedim. Herkes bilsin, herkes yapsın, herkes paylaşsın istedim. Fakat o dönemlerde, hala hoca olamazmışım gibi gelirdi bana. 3 sene pratiğini yaptıktan sonra daha pişmem lazım, daha yeterli değilimdir falan diye düşünüyordum. Dolayısıyla bu kundalini yoga eğitmenliği eğitimine başladığımda bir yerde dedim ki ben yoga eğitmeni olmayacağım, daha derinliğini keşfetmek adına sadece kendim için yapacağım bunu. Ve tabii ki o bir sene içinde eğitmenlik kursunda o kadar bambaşka boyutlarda dönüştüm ki bir yerde eğitimin sonunda hazırdım. Ama hala kendi kendime dedim ki bu işi yapmam gerekiyorsa , o zaman evren önüme getirirse evet diyeceğim, yoksa kendi kendime gidip iş bulmayacağım. Yine niyetimi koyduktan tam 24 saat sonra, kimsesiz çocukların barınağında yoga dersi veren Alman bir arkadaşım telefon etti. Dedi ki “Benim apar topar 6 aylığına Almanya’ya gitmem lazım. Son dakika hoca bulamadım, sende eğitimi yeni bitirdin biliyorum, yalvarıyorum sana benim yerimi sen al”. Böylelikle ilk yoga hocalığım kimsesiz çocuklar evinde başlamış oldu.

Kimsesizler evinde yoga eğitmenliği yapmak nasıl bir deneyimdi sizin için?

Benim için çok zor bir deneyimdi. İlk başladığımda saçıma sakız falan yapıştırdılar. Bayağı bir kabustu aslında. 3-4 hafta bu şekilde geçti. En sonunda şu şekilde bir karar aldım. Kendi kendime dedim ki, tamam madem bu bilginin farkında değiller, kendilerini geliştirmek istemiyorlar, anlayamıyorlar bu bilginin önemini, o zaman bu benim son haftam olsun. Böyle dedikten ve bu kararı aldıktan sonra son derse girdiğimde, sınıf tümüyle değişmişti. Dersten sonra bana geldiler, bizi hiç bırakmayacaksınız değil mi, daha disiplinli yapacağız gibi şeyler söylediler. Diyebilirim ki bilgileri verme bağımlılığımı kırdığım an ve oradan gitmek üzereyken bir anda dersin tüm akışı değişti. O sınıf ve çocuklar bana hayatımın en önemli derslerinden birini öğretti, oda eğer iyi bir öğretmen olmak istiyorsan karşı tarafın bilgilerini alma konusunda, tümüyle bağımsız olman lazım. Yani değişiyorlar mı değişmiyorlar mı, öğreniyorlar mı, öğrenmiyorlar mı bilgilerin değerinin farkındalar mı değiller mi… Bilgileri anlasınlar, öğrensinler düşüncesinin peşinden gitmeyip, o alanı tümüyle serbest bırakmak çok önemli. Hatta daha sonra yaşam koçumla çalıştığımda aynı dersi bana yine öğretti . Eğer karşı tarafın değişimine bağımlıysan onlara yardımcı olamazsın .

Kundalini yogayı kimlere neden tavsiye edersiniz?

Herkese…:) Çünkü kundalini yogada akrobatik hareketler olmadığı için 8’inden 80’ine herkes yapabilir. Anlattığım hikayelerden de anlaşıldığına göre, bu kadar dönüşmemize alan tutan bir tekniği de tabii ki herkese tavsiye ederim..

Şunu eklemek isterim;

Teknik hiçbir zaman için bizden daha güçlü değil, dolayısıyla eğer birisi hayatında sözde değişmek istiyor ama hala kurbanlık bilincinde kalıyorsa, teknik ona yardımcı olamaz. Teknik, insan ne istediğini bildiğinde, dönüşmeye karar verdiğinde hakikaten kendi potansiyelinin daha yükseklerine ulaşmak istediği noktada devreye girer ve onları uçurabilir. Hem bir yaşam koçu olarak, hem bir kundalini yoga eğitmeni olarak şunları görüyorum… Bazı insanlar birileri beni kurtarsın, bu teknik beni kurtarsın, yaşam koçu beni kurtarsın, tavrı içindeler.. Bir şeyler beni kurtarsın mantığıyla yaklaştığımızda gücümüzü elimize almadığımız için teknik bile yardım etmiyor.. Benim bu ilk yolu ve ilk dersi öyle deneyimlememin sebebi, çok net siyah ve beyaz bir karar vermiştim. Ya bu hayat değişecek, ya ben burada olmayacağım..

 Şu an yoga dersleri veriyor musunuz? Size nasıl ulaşabiliriz?

Şu an yoga derslerine http://www.ayaratown.com adresinden ulaşmak mümkün.50-60’ın üzerinde video ve kriya var. Onun dışında çok yakın bir zamana kadar perşembe günleri internet üzerinden canlı yoga dersleri veriyordum . Ve çok güzel ve yüksek katılım oluyordu.. Dükkanda görülen videolar canlı yayının sonucunda kaydedilmiş videolar.. Şimdilik durdurduk. Ama yakın bir zamanda canlı yayınlara dönmeyi düşünüyorum.

Kundalini yogayı Türkiye’de tanıttınız, nasıl bir deneyimdi sizin için? Türkiye ile ilgili başka projeleriniz var mı?

Kundalini yogayı Türkiye’ye getirmek, ülkemle barışmamı sağlayan bir yolculuktu. Türkiye’den vakti zamanında küserek Amerika’ya gelmiştim ve hiçbir zaman da dönme niyetim yoktu. Dolayısıyla, kundalini yoga, yurduma daha barışmış bir şekilde dönmemi sağladı. O da enteresan bir yolculuk oldu benim için.

Şu etapta, yaptığımız en büyük projelerden bir tanesini yapıyoruz aslında. Yaşam koçları yetiştiriyoruz. Acayip kuralları olan, katılımcıların bir sene boyunca her hafta üzerlerinde çalıştıkları, 1. modülden 2. modüle geçerken belirli kıstasları tamamlamamış katılımcıları geçirmediğimiz, eleye eleye gittiğimiz bir proje bu. Senenin sonunda kocaman bir grubu yaşam koçu yapacağız.. Ve çok heyecanlıyız. Bu anlamada kundalini yoga 1. büyük projeyse, 2. büyük projemizde bu. Şu an grup harika gidiyor..

Kundalini yoga öğretisiyle ilgili olarak aklımızda bir şey kalmasını isteseydiniz bu ne olurdu?

Yogi Bhajan’ın bir lafı var. “Biz buraya spiritüel olmaya gelmiş insanlar değiliz, insan deneyimi yaşamaya gelmiş spiritüel varlıklarız”. Bu cümle vakti zamanında beni çok etkilemişti. Benim söylemek istediğim şey ise şu… İnsanlar yogi olmayı mükemmel olmak olarak görüyorlar, halbuki gerçek bir yogi, mükemmel olmayanla barışık olandır….

Hayal ettiğiniz şey gerçek bir değişim ise belki de daha fazla beklemeye gerek yoktur. Bu yazı bile size evrenden sunulmuş bir işaret olabilir, üstelik  birde bu satırlara  kadar gelmişseniz… Hemen  http://www.ayratown.com ‘ dan Esra Banguoğlu’nun kundalini videolarına bir göz gezdirin derim. Açıklamalara bakıp  hangi kriyanın size iyi geleceğini düşünüyorsanız onu seçin ve denemek için işte tam oradan başlayın..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s