MASTERPIECE, BİR KEYİF SEANSI

Resim, heykel veya string art yapmak ister misin? Üstelik bunları yapmak için hiçbir deneyime ve yeteneğe ihtiyacın yok desek.  Bir de yanına eğlence, müzik ve keyif eklesek…

Ve huzurlarınızda Studio Masterpiece….

2014 yılında biri avukat, diğeri ressam olan iki arkadaşın kurduğu Mastepiece size üç saatlik bir keyif seansı sunuyor. Okul didaktikliğinden uzak olsun, biraz da parti havası katsın diye içkini de al gel konseptiyle yola çıkan ekip, sanatın yanında sizlere  müzik ve keyif vaat ediyor. Ben de bu eğlence dolu fikrin nasıl çıktığını, nasıl geliştiğini öğrenmek için Masterpiece’in kurucuları Sıtkı Can Tülay ve Mehmetcan Yaman’a bazı sorular sordum…

Masterpiece fikri nasıl  ortaya çıktı? Kuruluş öyküsünden biraz bahsedebilir miyiz?

Eskiden beri arkadaşız. Birbirimizin evlerinde yaptığımız buluşmalarda bir gün Masterpiece konseptini kendi eğlencemiz için denedik. Yani ressam hem anlatıyor, hem gösteriyor; daha önce yağlı boya deneyimi olmayan kişiler de onunla birlikte yapıyor. Ancak biz bize olduğumuz için bir ders gibi değil, daha eğlenerek, muhabbet ederek gerçekleşti. Çok keyif aldığımızı gördük.

Masterpiece ismi nereden geliyor?

Masterpiece başyapıt demek. Arkadaşlar arasında yapılan seanslarda herkes yaşadığı deneyimle birlikte yaptığı eserlere kendi başyapıtı gözüyle bakmıştı. Bizim yola çıkış noktamız da hiç resim deneyimi olmayan insanlara kendi başyapıtlarını yaptırabilmek.

Studio Masterpiece’in amacı nedir? Öncelik sanat mı, eğlence mi?

Aslında ikisi birden. Çıkan sonuçların birer başyapıt olması için farklı atölyelerimizdeki (resim, heykel, string art) plastik gereklilikleri elbette sağlamamız gerekiyor. Bu noktada sanat öncelikli oluyor. Ama bunun yapılma süreci okullardaki gibi olmuyor. Bu yüzden de bütün süreçte eğlence ön plana geliyor.

Sanat anlamında neyi hedefliyor? Katılımcılara ne vaat ediyor?

Kısaca yeni bir algı kapısı yaratmak diyebiliriz. Eserin yapılma aşamasını deneyimledikten sonra ileride bir sanat eseri gördüğünüzde veya bir müze gezdiğinizde ona olan bakışınız farklılaşıyor.

Masterpiece’de neler yapılıyor?  Hangi atölyeler var?

Masterpiece’e ilk resim atölyesi olarak başladık. Ardından heykel atölyesini açtık. Ağustos ayından itibaren de string art atölyemizi açtık. Bizim klasik keyif seanslarının yanına ek olarak da daha eğitim odaklı Masterpiece kurslarına başladık. Plastik sanatlara bir bütün olarak baktığımız için farklı atölyeler açmaya yöneldik.

Atölyelerin işleyişi nasıl, 3 saat süren atölyeler nasıl geçiyor, neler yapılıyor?

Atölyeler en fazla 3 saat sürüyor. Bu katılımcı sayısı, yapılan eserin içeriğine göre değişiyor. Genel olarak anlatmak gerekirse; seanslarda kullanılan bütün malzemeleri biz sağlıyoruz.. İlk önce sanatçılarımız malzemeyle, üslupla, sanat tarihinden notlarıyla bir teorik girizgah yapıyor. Ardından yapılacak eser neyse (resim, heykel, string art) adım adım birlikte yapıyorlar. Bu süreçte sanatçılarımız hem kendisi yapıyor, hem birebire dönüp katılımcılara anlatıp gösteriyor. Hep dediğimiz bir şey var; ‘Masterpiece bir kurs değil, bir keyif seansı’ diye. İçerideki ortam da bunu hedefliyor. Eğlenmemize bakıyoruz yani.

Resim , heykel dediğimizde insanlar hemen benim yeteneğim yok demeye başlıyor.. Bu atölyelere katılmak için yetenek veya deneyim gerekli mi?

Hayır. Kesinlikle gerekmiyor. Bilakis ne kadar deneyimsiz olursanız alacağınız keyif o kadar artıyor. ‘Ben çöpten adam bile çizemem.’, ‘En son ortaokulda elime fırça aldım.’ gibi deyişleri oldukça duyuyoruz. Türkiye’deki gerek gelenekten gelen, gerek eğitim sisteminin çarpıklığından gelen bir durum bu. Seansın sonunda ise katılımcılar kendi yaptıklarını gördüklerinde gözlerinin içi parlıyor. Kendi başyapıtlarını yapmış oluyorlar.

Atölyelere kimler katılıyor? Katılanların belli bir profili var mı?

Atölyelerimizde 12 yaş alt sınırı var. Onun dışında herkes katılabiliyor. Belli bir profilden bahsetmek için geniş bir yelpaze aslında.

Peki atölyelere bireysel,kurumsal veya grup olarak  katılmak isteyenler neler yapmalı nasıl başvurmalı, nasıl bir yol izlenmeli?

Bireysel olarak katılmak isteyenler biletlerini Biletix’ten alabilirler. Ek rezervasyon gerekmiyor, yerleri otomatik olarak ayrılıyor. Kurumsal veya grup olarak katılmak isteyenler ise bizimle iletişime geçiyorlar. Güne, yapılacak eserlere göre birlikte program yapıyoruz.

Studio Masterpiece nerelerde var?

Galata Beyoğlu’nda yer alan Masterpiece’de resim, heykel ve string art atölyleri var. Masterpiece’in şubeleri olan Bostancı, Ankara ve İzmir şubelerimizde ise şimdilik yalnızca resim atölyeleri mevcut.

İleride veya yakın zamanda farklı tür de atölyeler olacak mı? Veya akıllarda dolaşan farklı yeni fikirler var mı?

Böyle hazırlıklar içindeyiz ama sürpriz bozulmasın =)

Sizler de kendinize ait bir başyapıtınızın olmasını isterseniz http://www.studiomasterpiece.com/ adresinde yer alan atölyelere bir göz gezdirebilirsiniz. Kim bilir belki yaratıcı bir hediye peşindeyseniz, özel bir grup dersiyle sevdiklerinize keyif ve sanat dolu saatler yaşatarak onları çok mutlu edebilirsiniz..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s