NEFESLE, GÜCÜNE SAHİP ÇIK

Dergide gördüğüm bir röportaj sayesinde haberim oldu, nefes terapisinden  ve  nefes terapisti Tuğçe Sabaz’dan. İçimdeki ses “bunu denemelisin” dedi. Bu sese rağmen gidip gitmemekte çok tereddüt ettim. Ancak kendimi gerçek anlamda kötü hisettiğim bir dönemde bana iyi gelebileceğini düşünerek başlamaya karar verdim. Şimdi bakıyorum da, hayatımda verdiğim en doğru kararlardan bir tanesi olduğunu mutlulukla görüyorum…

Aslında nefes terapisi  2,5 ay gibi kısa bir süredir  hayatımda. Ama hayatıma kattıkları  görmezden gelinemeyecek kadar çok. Her seansta yaşadığım farklı bir deneyim, hepsinin sonundaysa hissettiğim ortak his “ben değerliyim ve herşeyi yapacak güce sahibim”. Neler mi kattı hayatıma? Mesela  artık kendimi daha neşeli ve huzurlu hissediyorum, karamsarlıktan çok çabuk sıyrılabiliyorum,  daha az uyuyorum ama enerjim çok daha yüksek, yorulmak nedir bilmiyorum. Hayatıma hiç beklemediğim anlarda kattığı minik sürprizler de cabası.

Nefes terapisini bu kadar sevmemdeki en büyük neden hiç kuşkusuz ki Tuğçe Sabaz. Çünkü terapiyi yapıp, bir dahaki hafta görüşmek üzere deyip ayrılmıyoruz birbirimizden. Bir kere nefes terapisi öncesinde koçluk çalışması yapıyoruz. O hafta yaşadığım olaylar, farkına vardığım yeni durumlar üzerinde konuşup, bazı teknikler uyguluyoruz. Verdiği egzersizleri onunla paylaşıyorum, aklıma takılan bir şeyler olursa soruyorum.. Ve onun geri bildirimleri sayesinde eksiklerimi görüyorum ve bu da daha hızlı sonuçlar almamı sağlıyor. Yani terapi 1-2 saat değil aslında tüm hafta devam ediyor. Tabii ki  yaydığı ve sizi de içine aldığı güzel enerjisini unutmamak gerek.

Nefes hayatıma daha ne gibi güzellikler getirecek bilemiyorum. Çok değil iki-üç ay öncesine kadar güne başlarken bile mutsuz hissederdim kendimi, şimdi acaba bugün beni ne gibi sürprizler bekliyor diye heyecanla başlıyorum.  Benim artık bağımlısı olduğum nefes terapisini, tam olarak anlamak ve sizlere de anlatabilmek adına konuyu nefes terapisti Tuğçe Sabaz’a sordum.

Bakalım doğru nefes mucizesi neymiş.

Nedir doğru nefes? Bizler nefes alırken ne gibi hatalar yapıyoruz?

Doğru nefes bebekliğimizde, yani ilk doğduğumuz anda almaya başladığımız nefestir. Yani 1 saniye bile ara vermeden diyaframımızı kullanarak nefes alıp vermek. Diyaframımızı kullanarak nefes aldığımızda akciğerlerimizde bulunan tüm lobları nefes, yani yaşam enerjisi ile doldurmuş oluruz. Bu şekilde nefes alıp vermeyi zamanla bilinçsiz olarak bırakıyoruz. Örneğin bir şeye sinirlendiğinizde veya kızdığınızda ya nefesinizi tutarsınız ya da nefes alış verişiniz hızlanır. Yani bu doğal, döngüsel akıştan çıkarsınız. Belli bir süre sonra da bu artık kalıp haline gelir ve diyaframımız kullanılmaya kullanılmaya sertleşir. Sonuç ise tam kapasitemizin çok daha altında nefes alıp vermek olur.

Nefesimizi doğru aldığımızda hayatımızda neler olur? Neden doğru nefes almalıyız?

Nefes bizim benzinimizdir. Şöyle düşünün, doğduğumuz anda yapmaya başladığımız ilk eylem. Bu dünyaya veda ettiğimizde de bıraktığımız son şey. Dolayısıyla bu benzini ne kadar kaliteli sağlarsak hayatımızın da kalitesi o ölçüde artar. Fiziksel olarak kendinizi çok daha canlı ve enerjik hissedersiniz. Daha az uykuya ihtiyaç duyarsınız. Pek çok hastalığınızın gerilediğine dahi şahit olabilirsiniz. Ayrıca cilt güzelliğini de etkiler. Seanslardan çıktığımızda ilk fark ettiğimiz şeylerden biri de ciltteki ışıltı oluyor. Duygusal olarak kendinizi çok daha mutlu ve neşeli hissedersiniz. Aynı çocukluğunuzdaki gibi. Diğer bir konu ise sezgilerinizin güçlenmesi kendinizi daha güvende ve anda hissetmeye başlamanız. Çünkü nefes kendi yüksek benliğinizle bağlantıya geçmenizde de bir köprü vazifesi görür.

Nefesle nasıl tanıştınız, nasıl bir yolculuk yaşadınız ve sonrasında sizi nefes koçluğu yapmaya iten şey ne oldu?

Nefes ile 2012 yılında, bir tv programında faydalarını duymam üzerine, bir nefes semineri vasıtasıyla tanıştım. Daha önceden de yoga ve yaşam koçluğu çalışmalarına dahil oluyordum, ama farklı bir şeye ihtiyacım vardı. Çünkü hayatımın pek çok alanında, oldukça dip bir dönemdeydim. Seminerden sonra hayatımdaki her şey fiziksel olarak aynıydı, ama ben farklıydım. Çok daha güvende, mutlu hissediyordum. Ne istersem gerçekleştirebileceğime dair inancım artmıştı. Sonrasında bana bu kadar iyi gelen bir şeyi bende başkalarına aktarsam ve onlarında kendilerinin mucizeleriyle kavuşmalarına yardımcı olsam ne harika olur diye düşündüm. Ardından JD Thomas’ tan nefes koçluğu eğitimimi aldım. Şimdi de kendi yerim “Ben ve Nefes” te öğrencilerimle öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Bir nefes seansından bahsedersek, süreç nasıl işliyor? Neler yapılıyor?

Seanslar 1 saat sürüyor. 45 dakika aktif nefes, 15 dakika meditasyon. Seansta bağlantılı nefes tekniğini kullanıyoruz. Bunu 1 saniye bile duraksamadan nefes alıp vermek olarak düşünün. Aynı bebekliğimizdeki gibi. Seans sırasında nefesin bedende sağlıklı bir şekilde akmaması nedeniyle oluşmuş blokajların üzerine dokunuyoruz, akapunktur noktalarınız üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca sesle şifa tekniğinden faydalanıyoruz. Her seansı kişinin kendine özel niyeti üzerine yapıyoruz. Ağzımızdan çıkan her kelime nasıl evrene yayılan bir dua ise nefesimizde öyle. Ayrıca seans sırasında yine kişiye özel afirmasyonlar vererek seansın en yüksek verimde geçmesini sağlıyoruz.

Doğru nefes alabilmek için ne kadar süre seanslara devam etmeliyiz?

Bunun bir süresi yok. Ben de hala seans alıyorum ve günlük çalışmalarımı yapıyorum. Çünkü insanız ve de nefesimiz deneyimlerimizden etkileniyor. Ama nefes seanslarının etkilerini görmek için minimum 7 seans almalısınız. Bunu her hafta düzenli 1-2 şeklinde devam etmek önemli. Ayrıca kendi seanslarıma koçluk çalışmasını da dahil ediyorum. Çünkü kendi sürecimde şunu gözlemledim. Evet, nefes çok verimli, bir o kadar önemli olan şey ise size niyetiniz doğrultusunda hizmet etmeyen inanç sistemlerini değiştirmeniz. Bu şekilde hem kendimde, hem de öğrencilerimde değişimin çok daha hızlı olduğunu gözlemledim.

Nefes koçluğu süresince danışanlarınızla nasıl bir ilişkiniz oluyor?

Onlara öğrencim demeyi daha çok seviyorum. Çünkü işin özünde hepimiz her şeyi biliyoruz ve ben onların hatırlamalarına yardımcı oluyorum. Hepsinin gelişimi benim için ayrı bir ilham kaynağı oluyor. Seanslar sırasında stüdyoma geliyorlar. Nefes terapisini ve koçluk çalışmasını burada yapıyorum. Bunun dışında düzenli iletişimde oluyoruz süreç boyunca. Onlara günlük egzersizler veriyorum ve süreçlerini takip ediyorum. Şöyle bir gerçek var en çok gelişim gördüğüm kişiler kendilerini bu sürece adamış kişiler. Çünkü biz yalnızca merdiven dayıyoruz, oradan çıkan ve yürümeyi seçen ise kişinin kendisi.

Bana kalırsa nefes terapisi kişinin kendine verebileceği en güzel ve değerli hediyelerden biri. Sizler de bu deneyimi yaşamak isterseniz, Tuğçe Sabaz ‘ın http://www.tugcesabaz.com sayfasından onunla iletişime geçebilirsiniz… Unutmayın en değerli sizsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s