String Art, Nam-ı Diğer İplik Sanatı

Çıkarın rengarenk iplerinizi, çivilerinizi, string art, nam-ı diğer iplik sanatı öğreniyoruz…

Geçtiğimiz hafta sonu kendime minik bir mola armağan etmek istedim ve  başladım araştırmalara… Heykel atölyesi kıvamında bir şeyler bakınırken, Masterpiece’ i keşfettim…

Sitesinde gördüğüm kadarıyla, kendisi bizlere  sanat, müzik ve keyif vaat ediyordu. Daha önce denememiş olmanın bir önemi olmadığını, 3 saatin sonunda kendimizin bile inanamayacağı bir eserle oradan ayrılacağımızı iddia ediyordu birde. Müzik ve tüm malzemeler onlardandı,  bize ise tek düşen içkilerimizi alıp kapılarını çalmaktı. Gözüme son derecede eğlenceli ve aynı zamanda  farklı göründü. Sitede gezinmeye devam ederken, heykel dışında, resim ve bir de daha önce hiç duymadığım string art seanslarını fark ettim. Ve haliyle meraklanıp string art neymiş bir araştırdım. Kendisi İpler ve çivilerle yapılan bir sanat. O kadar eğlenceli çalışmalar vardı ki. İşte bunu yapmak ve öğrenmek istiyorum dedim kendime…

Hemen biletimi aldım. Site üzerinden bilet almak da çok kolay ayrıca. Seçiminizi ister size uygun olan güne, isterseniz de aklınızı çelen çalışmaya göre yapabilirsiniz. Ben string artı seçerken şanslıydım, istediğim gün de, beğendiğim bir çalışmaya denk geldim.

Masterpiece’in ortamından bahsedersek bir kere içerisi inanılmaz rahat. Atölyeye içkilerinizi alıp gidiyorsunuz, tabii ki tercih size kalmış. Fonda eğlenceli müzikler ve eğlenceli katılımcılar… Biz string artımızla uğraşırken, başka  bir grup içeride heykellerini, daha başka bir grup ise resimlerini yapmakla meşguldü.

Gelelim string arta… String art aslında 19. yüzyılda Mary Everest Boole tarafından, matematiksel kavramların çocuklara daha kolay anlatılması için keşfedilmiş. Dekor olarak kullanılması ise 1960’lı yılları bulmuş. E peki nasıl yapılıyor diye sorarsanız? Öncelikle elimizde bir desen var, (fotoğrafta görüldüğü üzere bizimki bir dudaktı) bir de ahşap bir panel. Panellere elimizdeki desene göre çivilerimizi çakıyoruz. Ve böylece strüktürü oluşturuyoruz. Sonrasında çivilerin arasından iplerimizi bir güzel geçiriveriyoruz  ve ortaya çok güzel işler çıkıyor. Böyle bir çırpıda anlattığıma bakmayın, çok meşakatli bir iş. Ayrıca birçok ayrıntısı var. Pek tabii bu ayrıntıları da eğitmenimiz Ceyda Hüseyinoğlu bizlere aktarıyor. Bizler sanatımızla o kadar meşgulüz ki, o bize usanmadan henüz iki dakika önce anlattığı şeyleri bir daha bir daha anlatıyor. Ve tüm katılımcılarla birer birer ilgileniyor.

Sonuç olarak sanatla geçen 3 saatin sonunda, ki buna müzik ve muhabbeti de eklersek çok keyifli sonuçlar ortaya çıkıyor. Ben sevdim ve yaparken çok eğlendim.

Masterpiece sizleri Galata / Beyoğlu’nda bekliyor. Şimdi girin http://www.studiomasterpiece.com ‘a ister heykel, ister resim , ister string artı seçin… Size güzel gelen bir çalışma veya uygun olduğunuz bir gün için seansınızı seçin. Ve gidin. Kendinize hediye edeceğiniz bu 3 saatin sonunda mutlu olarak oradan ayrılacağınıza eminim. Ve tabii ki ellerinizde kendi yarattığınız eserlerinizle.

Bana gelirsek, ben  heykel ve resmi de mutlaka deneyeceğim. Belli mi olur belki string arta yeniden gidebilirim bile.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s