Yaz Demek, Yüzmek Demek

Yaz demek, bir anlamda deniz demek benim için…Yaz gelince bir de üstüne sonu gelmeyecek gibi gözüken işlerden küçükte olsa nefes alma imkanı bulunca, soluğumu deniz kenarlarında alanlardanım ben. Benim için bol dinlenme ve özgürlük anlamına da gelir aynı zamanda. Sanırım bunda sulak bir yerde doğup büyümüş olmamın katkısı yadsınamaz bir gerçek.

Ben denizi bu kadar severken hakkını vermeden yüzmeyi neden bunca yıldır kendime dert etmemişim bilmem. Aslında belki de ettim de, bir türlü zaman yaratamadım. Ama bu sefer içimde sürekli beni dürten sese kulak verip, başladım bir yüzme kursu aramaya… Bir iki görüşmeden sonra internetten bulduğum yüzme antrenörüm Gözde Günaydın’la başladık derslere…

Acaba yapabilir miyim, öğrenebilir miyim derken şimdiden 4 ders olmuş ve ben bir hayli yol katettiğimi her fark edişimde daha bir mutlu ve özgüvenli hissederek devam ediyorum derslere. O kadar eğlenceli ki yüzme öğrenmekle kalmıyor, size günün yorgunluğunu unutturan bir terapiye girmiş gibi hissediyorsunuz. Böylece günün stresini hiç yaşanmamışçasına atıyorsunuz üzerinizden.

Yüzme derslerine başlamadan önce bazı araştırmalar yaparken şunu fak ettim, etraf birçok yüzme bilmeyen insanla dolu. Bazısı biliyor derinlerden korkuyor, bazısının çocukluktan kalma korkusu hiçbir zaman yapamayacağını düşünüyor… Eminim korkutucu da geliyordur. Ama bunu yenmek de tıpkı her şeyde olduğu gibi sizin elinizde…

Eğitmenim Gözde Günaydın, birçok kişinin derslere hiç yüzme bilmeden başladığından, hatta su korkuları had safhada olanların varlığından bahsediyor. Ama çoğu suya alışmakla kalmıyor, yüzmeyi de bir güzel öğreniyormuş. Benden söylemesi…

Bir de şunu fark ettim, bazı kişiler de yaşları nedeniyle utandıkları için yüzme dersi almak istemiyor. İnanın utanılacak hiç ama hiçbir şey yok. Ne demişler öğrenmenin yaşı yoktur. Ama içinizi rahat ettirmek için şöyle de düşünebilirsiniz. Eğer bir grup dersindeyseniz hepiniz aynı sebepten dolayı oradasınız. Yani kimse kimseye bu yaşa kadar öğrenmemişsin diye ahkam kesmeye kalkışmıyor. Çünkü muhtemelen hepinizi, bugünlere kadar tutan hemen hemen aynı korkular ve travmalar. Eğer özel ders almayı düşünürseniz yine sorun yok çünkü derste zaten bir tek siz varsınız, bir de antrenörünüz. Çevrenizdekilerse mevzu bahis, düşünmeye bile gerek yok, siz mutlu oldukça onlar da sizin mutluluğunuzla mutlu olur nasılsa. Yok hala çevrenizdeki insanlar sizi eleştirmeye devam ederse, onlardan kurtulun, zira sizin başarınızı çekemedikleri kesin:)))

Ben kursu seçerken evime yakın olmasını tercih etmiştim. Çok şanslıyım ki çok şeker ve gerçekten bu işi iyi öğreten, ayrıca kendisiyle çok iyi vakit geçirdiğim bir yüzme antrenörüm oldu. Aynı zamanda evime yakın olması da benim için çok büyük bir avantaj. Ama dersine bir kez gelseydim ve deneseydim ne kadar uzak olursa olsun yine de onunla çalışmayı isterdim ve bunun için  elimden gelen tüm fedakarlığı gösterirdim sanıyorum. Çünkü derslere uçarak gitmemin en büyük sebebi kendisi. Siz de Gözde Günaydın’la  ister yüzmeye yeni başlamak için, ister su korkunuzu yenmek için, isterseniz yalnızca stil geliştirmek için, kendisine http://www.gozdeyuzme.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Lütfen korkularınıza ve utanma duygunuza yenik düşüp kendinizi bu zevkten mahrum bırakmayın. Ertelemelerden de vazgeçin. Çünkü eğer çok isterseniz bahaneler vız geliyor. Zaten pek çoğumuzun senede yalnızca bir-iki hafta ulaşabildiği bu zaferin tadını en iyi şekilde çıkarın. Yüzme hayalinizi başka başka baharlara ertelemeyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s