KENDİN İÇİN EN SON NE YAPTIN???

Şimdi kendinize şu soruyu sormanızı istiyorum … “Kendim için en son ne yaptım?”

Yürüyüş yapmış olabilirsiniz, bir süre kendinizi herkese kapatıp o çok sevdiğiniz kitabı okumuş olabilirsiniz, spor yapmış olabilirsiniz, yeni bir şey öğrenmek istemişsinizdir ve onu öğrenmeye başlamışsınızdır, müzik dinlemişsinizdir, dans etmişsinizdir kimseyi umursamadan….

Anlatmak istediğim, öyle sıkıştırılmış zamanlarda yapılanlardan değil. Hani sabahları serviste giderken dinlediğiniz müzikler, okuduğunuz kitaplar, bir yere yetişmeye çalışırken attığınız ve size kalori kaybettirdiğini düşündüğünüz adımlar, çocuğunuzu parka çıkardığınızda verdiğiniz zorunlu molalar, çocuk uyuyunca bitirdiğiniz işler değil bahsettiğim.

Gerçek anlamda kendinize ayırdığınız bir zaman diliminden bahsediyorum… Haftada bir arkadaşlarla maç yapmak gibi, kız kıza dışarı çıkmak gibi, o sevdiğiniz kitabı zamandan bağımsız rahatça okumak gibi, o ertelediğiniz tenis derslerini almak gibi, çikolata kursuna gitmek gibi, rahatça yüzmek gibi, dalmak gibi mesela…
Eğer bu soruya cevabınız “ama”larla başlıyorsa, zihniniz bahaneler üretmeye başladı demektir. İnanın tıpkı aileniz gibi, tıpkı çocuklarınız gibi, kısacası tüm sorumluluk hissettiğiniz insanlar gibi sizin de yaşayacağınız tek bir hayat var. Ve eğer siz isteklerinizi gerçekleştirmeyi kendinize hak görmezseniz, kimse size bu hakkı tanımayacaktır… Bazen önceliği kendinize verin ki, aldığınız huzur ve keyfi, sevdiklerinizle paylaşabilin. Ufacık bir dokunuşla, hem siz mutlu olun hem de sevdiklerinizi mutlu edin.

Şimdi durun kapatın gözlerinizi ve kendinize sorun, “Ne yapmak istiyorum?” Aklınıza, kalbinize ilk gelen şey ne ise odur yapmak istediğiniz. Sonrasında zihniniz devreye girecek ve yapamayacağınızı ileri süren bir sürü neden sıralayacaktır. Ona karşı çıkmak işleri daha zor hale getirir. Bu yüzden onu dinleyin. Ve gayet sevecen bir şekilde onunla konuşmaya başlayın. “Canım biliyorum, korkuyorsun ama bunu daha önce yapmış bir çok insan var, ayrıca denemenin kimseye zararı olmaz” gibi ikna edici cümleleri ardı ardına kurun. İnanın işe yarayacaktır..

Ve son söz, hayatınızda minik molalara yer açmazsanız, yakın bir gelecekte, yapamadığınız, yapmadığınız her şey için kocaman “Keşke”leriniz olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s