WING TSUN

Ülkemizde kadına şiddet her gün artıyor. Ve bu ister istemez bir korku salıyor insana. Biz kadınlar karanlık sokakta ardımıza bakmadan, seslere kulak kesilmeden, rahatça yürüyemiyoruz mesela. Toplu taşımalarda sürekli tetikte bekliyoruz. Kıyafetlerimize dikkat etmek zorunda kalıyoruz ve bunun gibi birçok şey.

Amacım bu konulara değinip tam rahatlamak isteyeceğiniz şu an, tüm bu sıkıntıları aklınıza getirip kara kara düşündürtmek değil. Ama kadınlar olarak gücümüzü elimize almamız gerektiğini düşünüyorum. Benim başıma gelmez, böyle şeyler beni bulmaz, deyip, şansımıza güvenmek yerine yapabileceklerimizi görmek bana daha doğru geliyor.

Bu konu hakkında kafa yorarken ve kendimi nasıl savunabileceğimi bulmaya çalışırken, şans eseri karşıma Çin kökenli yakın dövüş sanatı olan Wing Tsun (Wing Chun) çıktı. Asıl ilgimi çeken nokta ise bir kadın tarafından bulunan tek savunma sanatı olan Wing Tsun’un özellikle kadınlar için en uygun savunma sanatı olduğunun söylenmesi.

Wing Tsun’u hem kendim anlamak hem de sizlere tanıtmak adına kime sorsam diye araştırıken, çok şanslıyım ki, işi bir kadın eğitmen, üstelik Türkiye ‘deki tek kadın sifu Yeşim Şamaz’dan öğrenme şansını yakaladım.

Yeşim Şaşmaz’la yaptığım söyleşiye geçmeden önce, Wing Tsun’un rivayetlere dayanan öyküsünü paylaşmak istiyorum.
*Yip Man tarafından da anlatılan yaygın efsanenin başlangıcı, Güney Shaolin ve onunla ilişkili tapınakların Ching hanedanlığı tarafından yıkılmasından sonraki dönemde yaşayan Yim Wing Chun isimli genç bir kadına dayanır. Yim Wing Chun, kendisini rahatsız eden Wong isimli bir mahalle kabadayısının evlenme teklifini reddettikten sonra, eğer dövüşte onu yenebilirse önerisini tekrar düşüneceğini söyler. Bir müddet sonra da, Shaolin Manastırı’ndan kurtulmayı başaran Ng Mui isimli bir Budist rahibe ile tanışır ve kendisine dövüşmeyi öğretmesini ister. Efsaneye göre, Manastır’ın bir üyesi olduğu için zaten bir dövüş ustası olan rahibe Ng Mui, bir yılan ve turna kuşunun ölümcül savaşını gözlemiş ve bu gözleminden ilham alarak geliştirdiği yeni bir stili Yim Wing Chun’a öğretmiştir. Yim Wing Chun’un da teke tek dövüşte Wong’u yenmesi, o ânâ kadar hâlâ isimsiz bu stilin tanınmasına sebep olmuştur. Ardından Yim Wing Chun, Leung Bac Chou ile evlenir ve ona, daha sonra kendi adı ile anılacak olan stilini öğretir.

Öncelikle sizin hikayenizi öğrenelim. Nasıl Wing Tsun eğitmeni olmaya karar verdiniz?

6 yaşında kendi isteğimle tekvandoya başladım. Annem 2 ders gider sonra bırakırım diye düşündü. Ancak ben 8 sene devam ettim. 1995 yılında Wing Tsun girdi hayatıma. Aslında diğer savunma sanatlarını da denedim, ancak hiçbiri beni mutlu etmedi. Wing Tsun spor olarak hoşuma gitti. Zaman geçtikçe felsefesini hayatıma adapte etmeye başladım. Dövüş prensipleri hoşuma gitti. Baktım ki belirli bir zaman sonra hayatımın içine almışım ve hayat felsefem olmuş. Bu şekilde devam etti. Başlangıçta sevdiğim istediğim için yaptım. Belirli bir zaman sonra öğrencilik bitti, belirli bir dereceye geldim, hocalığa geçtim ve sonunda da sifuluğa geçtim.

Wing Tsun savunma sanatından bahseder miziniz?

Çin kökenli, yakın dövüş sanatıdır. Amaç, karşıdan bir saldırı gelmesinden dolayı, kendimizi karşımızdakiyle doğru konumlandırarak zarar görmeyeceğimiz şekilde, vücudumuzla ve hislerimizle tehlikeyi tespit etmek ve akabinde yapılacak ani ve vurucu ataklar ile saldırganı zararsız hâle getirmektir.
Müsabakası yok, kuralı yok, hakemi yok… Bizim amacımız sokakta herhangi bir tehlike anında kendimizi savunabilmek. Bir kadın tarafından bulunan dövüş sanatı olduğu için, güce çok dayalı değil. Zaten Çin’li bir kadın ne kadar kuvvetli olabilir. Diğer dövüş sanatlarını, kişilerin saldırılarını, doğadaki hayvanları inceleyerek, ona göre ortaya bir savunma çıkartıyor. Fazla güce ve kuvvete gerek yok. Esneklik, kıvrak zeka, biraz hızlı düşünmek, bunlar yeterli.

Bu sanatı öğrenme sürecinden bahsedersek, ne kadar zaman ayırmak gerekiyor ?

Kısa bir süreç değil. Burada ezber yapmıyoruz. Bir şeyi öğretiyorum, zihin onu alıyor ve öğreniyor. Ancak bedene oturtmak, reflekslere oturtmak biraz zaman alıyor. Belli bir süreci var, o süreçten sonra zaten siz farkına varmadan, etki, tepki hareketler çıkmaya başlıyor. Ortalama 6 ay içerisinde kendinizdeki değişimleri görebiliyorsunuz. Refleksler, huylar, tikler başlıyor. Ortalama 1,5 yıl içerisinde de kişi teke tek mücadele, yere düştüğünde yer mücadelesi yapabiliyor, ayrıca ateşsiz silahlara ve birkaç kişiye karşı kendinizi çok rahat savunabilecek hale geliyor. Bazı şeylerin refleksini oturtmak gerekiyor ve bu zaman alıyor. Çünkü beyin farklı, beden dili farklı. Bedeninin dilini dinlemek zorundasın. Zihinle düşünürsen kavga esnasında kaybedersin. Çünkü o fazlasını ister ve planlamaya başlar, adam şöyle mi gelecek böyle mi gelecek ben ne yapacağım, şimdi ne olacak falan derken, adrenalinin yükselir ve kilitlenirsin, böylece işin biter. Ama izin ver, hiçbir şey düşünme, vücudun zaten sana istediğini veya neye ihtiyacı olduğunu belli eder. Etki tepki. Biraz sabır işidir.
Wing Tsun, kademe kademedir. 12 tane öğrenci seviyemiz var. Önce emeklersin, sonra yürürsün, sonra zıplarsın ve koşarsın. Evreler arası geçişler var. 3 ayda bir kuşak imtihanı yapılıyor. Öğrenci kuşak imtihanına giriyor. Alması gerekli olan belgelerini alıyor. Ve sonrasında 3 ay boyunca sürecek diğer seviyeye geçebiliyor.

Felsefesini hayatıma adapte ettim dediniz, Wing Tsun’un felsefesi nedir?

Su gibi olmak”. Her şeye uyum sağlayabiliyorsun. Su çok yumuşaktır girdiği her kalıbın şeklini alır ama aynı zamanda çokta tehlikelidir. Bir sel baskınında suyun gücünün üstüne hiçbir şey geçemez. Veya su her türlü yolunu bulur. Şeffaftır. Temizdir.

Prensiplerinden bahsederseniz.

Birçok prensibi var. Örneğin; “yol açıksa ilerle”, “rakibini takip et”, rakip güçlüyse yol ver”, gibi.
Wing Tsun’un derinine indiğinizde bu prensipler sayesinde, özellikle uzun süre devam eden öğrencilerimizin hayatlarında gerçekleşen farklılıkları görebiliyoruz. Her alanda, özel hayatlarında ,aile hayatlarında, arkadaşlık ilişkilerinde, iş hayatlarında, okul hayatlarında bu prensiplerle yürüyebiliyorlar. Ve fark etmeden sindirdikleri için hayatlarında da bunları uyguluyorlar. Bu prensiplerle yürüdüğünüzde gerçekten başarılı oluyorsunuz.

Kimler yapabilir, kimler için uygun?

Herkes yapabilir. Kadınlar, erkekler, çocuklar, işitme engelli olanlar, görme engelli olanlar, tekerlekli sandalyeye bağlı olanlar. Kilo önemli değil, yaş önemli değil. Örneğin yurtdışında, şiddet görmüş, içine kapalı çocuklar, pedagog gözetiminde Wing Tsun eğitimi alıyorlar. Böylece kaybettikleri özgüvenlerini geri kazanmaları sağlanıyor. Bir kadın tarafından bulunduğu için güç prensipleri kadınlara tamamen uygun. O yüzden kadınların katılmaları önemli.

Wing Tsun’u diğer savunma sporlarından ayıran ne?

Ayırıcı özelliği onların spor bizim ise sanat olmamız. Müsabaka yapıyorlar, madalya alıyorlar, milli oluyorlar. Avrupa, Türkiye, dünya şampiyonalarına katılıyorlar, milli sporcu oluyorlar. Biz ise felsefesiyle, sanatıyla ilgileniyoruz. Aynı anda da vücudumuzu bir silah olarak kullanmayı öğreniyoruz. Ve o yüzden direk aramızdaki fark ortaya çıkıyor.
Ayrıca Wing Tsun daha kolay çünkü bedenimizde doğuştan itibaren olan, bedenimize oturmuş doğal refleksler var, biz onları birazcık terbiye ediyoruz o kadar.Ekstradan bir şey vermiyoruz.

Türkiye’de bilinirliği ne durumda?

Türkiye’de 83-84 yılından beri var ama çok yaygın değil. Son 7-8 yıldır sinema filmleri sayesinde tanınmaya başladı. Böyle şeyler olduğunda kişilerin ilgisini çekiyor, insanlar ben de böyle olmak itiyorum deyip, geliyor.

Henüz ben de Wing Tsun için vakit ayıramadım. Ama ilk fırsatta Yeşim Şaşmaz’ın derslerine katılmayı çok istiyorum. Bakırköy’e yakınlarınızdaysa pazartesi ve Çarşamba günleri 20:30-22:00 arasında grup derslerine katılabilir veya kendinize özel ders ayarlayabilirsiniz. Bakırköy yakınlarınızda değilse ancak Wing Tsun dövüş sanatını öğrenmek istiyorsanız bölgenizdeki en yakın CWTO Wing Tsun okulunu bulmalısınız.
Ayrıca daha fazla bilgi için de Yeşim Şaşmaz’ın sitesi http://www.wingtsunakademi.com ‘ a göz atabilirsiniz.

*www.wingtsunakademi.com ‘dan alınmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s