Howth ve Malahide

Bana göre İrlanda deyince aklınızda belirmesi gerekenler; Yeşilin her tonuyla var olan harika doğası, pubları, müzikleri, biraları ve bitmeyen enerjisi..

Öncelikle beni benden alan doğasıyla başlamak istiyorum. Gerçekten müthiş bir doğası var. Tabii henüz her yeri görme fırsatı bulamadım ama şimdiye kadar gördüğüm her yer beni doğasıyla büyüledi. Dublin’de mesela nereden bir bahçe, park veya göl çıkacağı belli olmuyor. Ve genellikle alabildiğine büyük bu alanlar. Ve hep kalabalık oluyorlar. İnsanları sürekli ve her yerde koşarken görmek mümkün. Tek kötü yanı, biraz soğuk olması.

Ben de ne yapıyorum bu şehri keşfetmeye çalışıyorum. Minik minik molalarımla yoluma devam ediyorum, geziyorum, keşfediyorum. Sizlere de verdiğim molalar olan iki güzel kasabadan bahsetmek istiyorum… Howth ve Malahide…

Howth

Dublin’in yakınında bir balıkçı kasabası. En yakınınızdaki Dart treni istasyonunu buluyorsunuz, biletinizi alıp trene biniyorsunuz ve hoooop en son durak olan Howth kasabasında iniyorsunuz.

Howth’da yapılması gereken şey en sonunda Baily Lighthouse’u göreceğiniz yürüyüş parkurunu bulup takip etmek. Bunu ister kendi haritanızla, ister turist informationdan aldığınız bir haritayla, isterseniz de önünüzdeki kalabalığı takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Ki bence en kolayı bu sonuncusu.

Howth’da uçurumun kıyısında sonsuz yeşillikte , sonsuz maviliği izleyerek yapıyorsunuz yürüyüşünüzü. Uçurum kenarından yürürken azıcık ürkmüyor değil insan, ama herkesin yapabildiği bir parkur bu.
İnsanlar kucaklarında çocuklarıyla, yanlarında köpekleriyle yürüyorlar. Zor parkurları da varmış ama ben tabii ki kolay olanı seçtim…

Yol boyunca kaç kez durup manzaraya hayran hayran baktım bilmiyorum. Kaç kez o an orada olduğum için şükrettim onu da bilmiyorum. Tek bildiğim bol bol çamura bulanıp, suratımdaki gülümsemeyi eksiltmeden yoluma devam ettiğim. Hatta yolu o kadar çok sevdim ki dönüşte de şehir içinden dönmek yerine, aynı yolu kullanmaya karar verdim. Bazen oturup, bazen derin düşüncelere dalarak, bazen bir şeyler atıştırarak ve tabii ki bol bol fotoğraf çekerek bitirdim parkurumu.

E bu kadar yürüyünce giden enerjiyi yerine koymak lazım. O zaman balıkçı kasabasında Fish&Chips zamanı… İstediğiniz puba girebilirsiniz, isterseniz take away  alma seçeneğiniz de var. Karar sizin. Ben bulduğum kalabalık bir puba girmeyi seçtim. Ve güzel bir bira eşliğinde fish&chipsimi yedim. Gerçek anlamda çok hoşuma gitti. Giderseniz deneyin derim. Birçok kişi take away almış sahilde yiyordu. Onun da tadı başkadır eminim.  Soğuk olduğundan ben tercih etmedim.

IMG_3658 (1).JPG

Şansıma çok güzel bir gün batımına denk geldim. Belki de Howth’da havanın güneşli olduğu her gün batımı öyledir. Sihir gibiydi. Sonra da atladım trene ve Dublin’e geri döndüm.

IMG_3704 (1).JPG

Malahide

Başka bir günde Malahide kalesini ziyarete gittim. Malahide kalesine otobüsle veya dartla gitmek mümkün. Kalenin olduğu yer bir park aynı zamanda. Çocuğunu köpeğini kapan herkes parktaydı. Hava da güneşli olunca… Gerçi buranın havası çok stabil değil, söylemeden geçmeyeyim. Sabah güneşli, öğleden sonra tamamen yağmurlu olabiliyor, veya yağmurlu başlayan bir gün yerini güneşli bir havaya bırakabiliyor.

Bütün parkı dolaştım sanırım. Sonrasında da kaleye vardım. İrlanda’daki en eski kalelerden biri olan Malahide kalesi 12. yüzyılda inşa edilmiş ve 800 yıldan fazla  Talboot ailesinde kalmış. İtiraf etmek gerekirse içini gezmedim. Onun yerine kahvemi alıp bir bankta oturup uçsuz bucaksız yeşili seyre daldım. Sonra da vurdum kendimi Malahide sahillerine:) Kumlarda yürüyüp deniz kabukları topladım. Gerçekten büyük bir sahili var. Sanırım gelgitlerden dolayı. Kumun üzerinde yürüyüp, denizin ortasına kadar varabiliyorsunuz. Denizi de bir başka güzel. Malahide daha çok yazlık olarak kullanılan bir kentmiş. Ben bol bol kumda yürüyüp, deniz kabukları toplayıp, birde güzel fotoğraflar çektim. Yani Dublin’e gelip, sahilde yürümek isterseniz veya yazın gelip yüzmeyi düşünürseniz Malahide sanırım doğru adres. Resimdeki gibi gelgitler olduğundan denizin ortasında bir resminizin olması olası.

IMG_3733 (1).JPG?

Derslere verdiğim molalarla hem gezmeye hem de yazmaya devam edeceğim….
Minik molalar şekil de değiştirse, bir şekilde hep yanımda…

O zaman videoya tıklayarak bir İrlanda müziği dinleyip neşelenmeye ne dersiniz ?Günü neşeyle geçirmenizi sağlayacak:)

Reklamlar

Howth ve Malahide” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s