Başak Erdemir

KÜÇÜKKEN EN İYİ YAPTIĞIM ŞEY RESİMDİ, ŞİMDİ İŞİM OLDU

Çocukken yapmaktan mutlu olduğumuz ne kadar çok şey vardı. Ve bunlarla ilgili kurduğumuz hayallerimiz… Kimimiz yazmayı severdi, büyüyünce yazar olmak isterdi, kimimiz şarkı söylemelere doyamazdı, şarkıcı olmak isterdi, kimimiz doktor, kimimiz pilot, astronot olmak isteyenler bile vardı. Peki ne oldu da hayallerimizden vazgeçtik…

Çocukluğundan beri en sevdiğim şey çizmekti diyen Başak Erdemir bu uğurda kariyerini değiştirenlerden. Yine çok sevdiği işini yaparken bir döngüye girdiğini hissetmiş ve o zamana kadar hiç ara vermeden yaptığı çizimlerine daha çok zaman ayırmaya karar vermiş. Şimdi kendi imzası gibi olan kadın karakterlerini hem tuvallere, hem seramiklere taşıdığı Floripa Art Works adında bir markası var. Birbirinden güzel tasarımlarının yanı sıra bu güzel çalışmaları, sizlerin de yapabilmesi için atölyeler düzenliyor.

Ne dersiniz belki sizin de çocukluk hayallerinize dönüş yapmak gibi bir niyetiniz vardır. O zaman Başak Erdemir’in hikayesi size güzel bir ilham verebilir… Veya atölyesine katılarak, hayatınıza yeni bir hobi ekleyebilirsiniz. Ya da onun hayallerinden çıkan duvar tabaklarını, resimlerini alıp evinizin en güzel köşesine asabilirsiniz… O zaman gelin Başak Erdemir ve Floripa’nın hikayesine bir göz atın, sonrası da sonra gelir nasılsa…

Röportaja geçmeden önce ona ve güzel tasarımlarına da şu adreslerden ulaşabilirsiniz.
https://basakerdemir.com/
instagram: floripaartworks

Floripa
Floripa

HEP SEVEREK YAPTIĞIM İŞLERDE ÇALIŞTIM

Hayallerinden bahsedecek olursak Başak’ın çocukluk hayali neydi? Büyüdüğünde kendini nasıl ve kim olarak hayal ediyordu?

Küçükken en iyi yaptığım şey resimdi. Ama o zamanki hayallerim ve çizimlerim giysi tasarlamak üzerineydi hep. Kadın çizmeyi çok severdim ve onlara hayal ettiğim kıyafetler giydirmek hoşuma gidiyordu herhalde.

Okul yıllarından bahsedersek istediğin bir bölüm müydü okuduğun? Eğitiminden biraz bahsedebilir misin?

Evet, İspanyol Dili ve Edebiyatı, mezunuyum. Çok severek okudum. Dil bilmenin, öğrenmenin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hala çok seviyorum bölümümü ve zaten bir taraftan onunla da ilgili çalışma hayatım devam ediyor.

Okul sonrasına gelirsek, iş hayatına nasıl başladın?

Gayet zevkli başladı ama ara ara ideallerimden uzaklaştığımı hissettiğim de oldu.

Yaptığı işi sevenlerden miydin? Yoksa hayat bir şekilde bir döngüye girmişti ve sen devam mı ediyordun?

Aslına bakılırsa hep severek yaptığım, sevdiğim işlerde çalıştım ve bu konuda şanslıyım. Belki de önceliğim dillerimi kullanabileceğim ama aynı zamanda yaratıcılık anlamında da beni besleyecek işler yapmak olduğu için, karşıma hep o tarz işler çıktı. Ama dediğim gibi bir süre sonra bir döngüye girdiğimi ve yerimde saymanın beni gerdiğini fark ettim.

Floripa Art Works
Floripa Art Works

TAKİP ETTİĞİM SANATÇILARIN HİKAYELERİ BENİ CESARETLENDİRDİ

Floripa hayatına nasıl dahil oldu? Bir marka kurup, onun altında tasarımlar yapmaya, neler tasarlayacağına nasıl karar verdin? Hikayeni paylaşır mısın?

O tamamen kendiliğinden gelişti. Tam zamanlı işime gidip gelirken boş zamanlarımı resim ve tasarım yaparak değerlendiriyordum zaten. Her işte olduğu gibi bu işte de yaptıkça gelişiyor ve kendinizi buluyorsunuz. Bir anda bir marka kurup tasarım yapmaya başlamadım yani, zaten hep yapıyordum. Sadece bir gün geldi daha çok zaman ayırmak istedim ve yola çıktım.

Floripa isminin bir hikayesi var mı?

Evet, yıllar önce ziyaret ettiğim Brezilya’da bir adanın ismi. 19 yaşımdaydım ve cennete düşmüş gibi hissetmiştim kendimi.

Bu işi yaparken ilham aldığın birileri oldu mu?

Evet. hala oluyor. Şu kişi diyebileceğim belirli biri yok ama severek takip ettiğim sanatçılar var. Onların hikayeleri beni cesaretlendirdi. İstediğin işi yapmak için hiçbir zaman geç değildir, buna inanıyorum.

Şu an Floripa Art Works’ de neler tasarlıyorsun?

İşlerim kağıt ve tuval üzerine resim ağırlıklı. Desen ve renkleri kullanmayı ve bunları artık imzam haline gelen kadınlarımla birleştirmeyi seviyorum. Aynı tarzın devam ettiği, bir de sadece malzemenin değiştiği seramiklerim var.

Bir de atölyeler düzenliyorsun.. Bu atölyelerde neler yapılıyor? Tarihlerinden nasıl haberdar olabiliriz?

Porselen tabak boyama atölyeleri düzenliyoruz. Yaklaşık 2 saat sürüyor ve herkes atölye sonunda kendi tasarladığı duvar tabağıyla ayrılıyor. Bazen anne-çocuk, bazen çocuk ama genelde yetişkin workshopları oluyor. Hafta içi de ve hafta sonu da yapıyoruz, ayda yaklaşık 2 kere oluyor. @floripaartworks instagram sayfasından duyuruyorum.

Çizmek hayatının her döneminde var mıydı? Yoksa ara verdiğin, uzaklaştığın zamanlar oldu mu?

Uzak kaldığım dönemler oldu tabii ama hiçbir zaman çok uzun sürmedi.

Floripa Art Works
Floripa Art Works

ÖNCELİĞİNİZ MANEVİ TATMİN SONRASINDA MADDİ TATMİN İSE ADIMINIZI ATIN…

İşini bırakırken, Floripa’yı kurarken zorlandığın, yapamayacağını düşündüğün zamanlar oldu mu? Bu süreçte seni en çok zorlayan şeyler nelerdi?

Hala oluyor. Tek başına maddi-manevi birçok şeyin üstesinden gelmeye çalışıyorsun. Bir taraftan büyük bir tatmin yaşarken, bir taraftan da çok yorulduğun, pes etmek üzere olduğun zamanlar oluyor. Önemli olan vazgeçmemek sanırım.

Eski işini yapan Başak ile şimdi sevdiği işi yapan Başak arasında nasıl farklar var? İşini değiştirmeye çalışnalara ne gibi öneriler verirsin?

Çok uzun mesailere kaldığımız olurdu ama ona rağmen söylüyorum; şu an daha çok çalışıyorum. Haftaiçi-haftasonu, gece-gündüz diye bir ayrımım yok artık. Ama buna karşılık saatlerimi o şekilde düzenlemeye çalışıyorum. Eskiden spora zaman ayıramazdım, şimdi bir şekilde saatleri ona göre ayarlıyorum mesela. Çalışma saatlerini uzatmak değil de daha verimli kullanmaktan yanayım.

Buna karşılık her şeyin bir bedeli var tabii; eskiden düzenli yatan maaşım ne büyük bir rahatlıkmış onu anladım. Her seçimin avantajı dezavantajı oluyor. Siz hayalinizi aslında ne kadar istiyorsunuz, önce onu iyi düşünün. Sevmediğiniz şey; çalışmak mı yoksa mevcut işinizde çalışmak mı? Çünkü bazen benim gibi adımlar atanların çok rahat şartlarda ve az çalıştıkları sanılıyor. Hayır, aksine daha çok çalışacaksınız ve bazen çok yorulacaksınız. Tüm bunları tartmadan adım atmamalarını öneririm.
Buna karşılık hayalinize doğru attığınız her adım, işinizle ilgili her küçük gelişme gününüzü güzelleştirecek. Yani önceliğiniz manevi tatmin, sonrasında maddi tatminse adımınızı atın, çalışın ve sabredin. Olabilecek en kötü şey, cesaret edip denemiş olmanız ve güzel bir macera yaşamış olmanız olur. 

Floripa Art Works
Floripa Art Works
Please follow and like us:

2306total visits,6visits todayBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram