curly_bysemagizemgül

SEMA GİZEM GÜL İLE BREZİLYA NAKIŞI

Şşşşt baksanıza… Sizlere, sizi stresli hayatınızdan bir süre de olsa uzak tutacak, eğlenceli, e biraz da el becerisi isteyen, tamam hadi el beceriniz olmasa da pekala yapabileceğiniz güzel bir atölyeden bahsetmek istiyorum.

Peki nedir bu öve öve bitirmediğim atölye; Brezilya Nakışı. Kabul ediyorum nakış deyince aklımıza başka başka şeyler geliyor. Ama artık nakışlar da eski nakış değil. Belki de nakışa bakış açımız değişti, bakın o da olabilir. Ama bunlar yapması da, bakması da eğlenceli nakışlar…

Ben de geçtiğimiz haftalarda Sema Gizem Gül tarafından verilen nakış atölyesine katıldım. Katılmaya karar vermeden önceki hislerim şöyleydi; ay ne güzel gözüküyor, sanki basit gibi ama yapabilir miyim ki, zor mudur acaba, çok beceri ister mi? Gibi düşünceler… Bu kadar düşüncenin sonunda gördüğünüz üzere atölyeye katılmaya karar verdim. O rengarenk iç açıcı renkleriyle masada duran ipleri gördüğümde, öyle bir mutlu oldum ki. İşte tam o an , iyiki de gelmişim dedim. Sonrasında ise gelsin nakışlar. Eğitmenimiz Gizem de o kadar tatlı ve güzel anlattı ki her şeyi, atölyeyi sevmemek mümkün değil.

Atölyeden biraz bahsedecek olursak, ilk önce desenimizin yağlı kağıda çizilmiş halini alıyoruz. Sevgili eğitmenimiz dersten önce oturmuş, her birimiz için bir tane çizmiş. Sonrasında desenimizi bu kağıtlardan, hooop kumaşımıza geçiriyoruz. Sıra geldi en zor kısma; ipi iğneye geçirme kısmı… Eğitmenimiz Gizem nazik bir şekilde bizlere, ipi iğneye geçirme aparatıyla bunu nasıl gerçekleştireceğimizi son derece güzel anlatıyor… Da ne yalan söyleyeyim en kolayı büyüklerden kalma alışkanlık, ipi azıcık tükürükleyip, delikten geçirmek. Hem ip sizin, kasnak sizin. Kime ne:))) Neyse tabii, yöntem size kalmış. İpi geçirme işlemi başarılıysa nakış işlemeye artık geçebiliriz… Artık o günkü desen neyse ona göre yöntemleri öğrenmeye başlıyorsunuz. Mesela, bizde çiçek desenleri vardı. Sonrasında iğne ardıdır, zincir tekniğidir, burgudur, yapraktır, daldır derken, artık ne gerekiyorsa öğreniyoruz ve teker teker uyguluyoruz. Gerisi sizin maharetinize kalmış. E haliyle ilk defa yaptığımız için azıcık şaşırmalar olmuyor değil. Ama onu da eğitmenimiz Gizem ‘in marifetli ve başarılı taktikleriyle düzeltebiliyoruz. Yani daha ilk denemede karalar bağlamamıza gerek kalmıyor.

Beni bu workshopun en çok etkileyen kısmına gelirsek. Bu işi yaparken elinizde değil, başka bir şey düşünemiyorsunuz. Tüm dertler, tasalar, planlar akıldan uçup gidiyor. O an siz yalnızca, kasnağınız, iğneniz ve ipliğinizle baş başasınız.. Acaba oldu mu, ay ipi yanlış yerden mi geçirdim, bozdum galiba bunu ne olacak derken diğer yandan da, aaa benim de her şeye kabiliyetim var galiba, ya ne güzel şeyler yaptım, ay ben bu işi ilerletirim gibi havalı cümleler kurmaya başlıyorsunuz. Arada bir de eğitmene olmuş mu diye sorup, onaylanma sözcükleri duymak da adetten.

Curly_bysemagizemgül
Brezilya nakışı

Azıcık da, bu işi severek yapan ve tatlı tatlı anlatan Sema Gizem Gül’den bahsedelim. Kendisi bu eğitimi Hata Yapım Atölyesi’nde almış. O kadar sevmiş ki ertesi gün kendini malzeme alırken bulmuş. Kendi kendine yaptığı kasnakları, hikayelerinde de paylaşınca, beklemediği bir ilgi görmüş. Ve hatta satıp satmadığını soranlar olmuş. Bununla da yetinmeyip, kurs verip vermediğini öğrenmek istemişler. Yok ben vermiyorum deyip, gönüllüleri kendi gittiği atölyeye yönlendirse de, illa da senden almak istiyoruz demiş tutturmuşlar. Yani hiç aklında yokken arkadaşlarının ısrarı üzerine, atölyede nakış öğretirken bulmuş kendini. E arkadaşlar, o atölyede mutlu olunca, Gizem de öğretmenin eşsiz tadına varınca, atölyelerin devamı gelmiş. Bu işi öğrenmek isteyen bayağı da gönüllüsü oluşmuş durumda.

Tekrar bizim atölyeye dönersek, toplamda 6 kişi olarak katıldığımız workshoptan, elimizde kendi yaptığımız, ortalarda hava atabileceğimiz kasnaklarımızla mutlu mesut ayrıldık. Bu arada atölye Karaköy’de Kava Coffee Roasting’deydi. Kahveleri inanılmaz lezzetli, hayır atölyeye katılırsınız katılmazsınız, ama kahvelerden denemenizi şiddetle öneririm. Ama söylemeden geçmeyeyim, nakışın yanında da ayrı bir lezzetliler.

Curly_bysemagizemgül
Curly_bysemagizemgül

Pekiii bu atölyelere biz de katılmak isteriz derseniz. O zaman tek yapmanız gereken Sema Gizem Gül’ü @curly_bysemagizemgul instagram hesabından takip etmek ve duyurularına dört gözle bakmak. Ayrıca kendi elleriyle yaptığı ve hesabında gördüğünüz tasarımlardan da siparişler verebiliyorsunuz. Hatta kendi hayalinizden bahsedip, onu bile yapmasını isteyebilirsiniz.

Kendinize güzel bir hediye vermek, hafta sonu kafanızı dağıtmak isterseniz, bu atölyeyi şiddetle tavsiye ettiğimi de belirtmek isterim…

Please follow and like us:

4986total visits,11visits todayBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram