St. Patrıck’s Day

İrlandalılar için önemli bir gün olan ve her yıl 17 Mart’ta kutlanılan St. Patrick’s gününden bahsetmek istedim. Eğitimim bu günü de kapsadığı için gerçekten çok şanslıydım. İrlanda’ya gitmek gibi bir hayaliniz var ise siz siz olun 17 Mart’a denk getirmeye çalışın. Çünkü müthiş eğlenceli bir atmosferi var. Zaten herkesin mutlu olduğu bu ülkede, bir de bunlara turistlerin eklendiğini düşünürsek, mutluluğun, kahkahaların, eğlencenin tavan yaptığını söylememe gerek yok sanırım.

E peki nedir bu St. Patrick’s günü? İskoç veya Galler’li olduğuna inanılan Aziz Patrick, ilk olarak İrlanda’ya köle olarak getirilmiş. Ve burada dinini Hıristiyanlığa çevirmiş. Birçok yılın ardından kaçmayı başarmış. Ancak aldığı bir çağrıyla Hıristiyanlığı yaymak için piskopos olarak İrlanda’ya geri dönmüş. Ve Pagan inanışının yerine Hıristiyanlığı geçirmek için çalışmış. İrlanda’da geçirdiği 30 yılın ardından 17 Mart MS 431’de ölmüş ve ölüm günü 17 Mart Aziz Patrick günü olarak kutlanmaya başlanmış.

Bu günde İrlandalılar kıyafetlerine şehrin sembollerinden biri olan üç yapraklı yoncalar (shamrock) takıyorlar. Bunun nedeni ise Aziz Patrick’in Paganlara Hıristiyanlığı üç yapraklı yonca aracılığıyla anlatmasıymış. Yoncanın bir yaprağı, babayı, diğer yaprağı, oğulu ve son yaprağı kutsal ruhu temsil ediyormuş..

Her yıl bu özel günde dünyadaki tüm İrlandalılar geçiş törenlerini izlemek için sokaklara dökülürlermiş. En büyük geçit törenleri ise  İrlanda ‘da değil de New York ve Boston’da oluyormuş. Herkes sokaklara çıkıp şarkılar söyler ve dans edermiş. Ulusal bir bayram olduğundan okullar ve iş yerleri de kapalı oluyormuş. Herkes yeşil giyip, saçlarını yeşile boyar, üç yapraklı yoncalı objeler kullanır, hatta yeşil de bira  içermiş. Yeşilin bu denli kullanılmasının nedeni  yeşilin ülkenin tepelerine , parklarına ilişkin olmasıymış. 17 Mart günü İrlanda’ya gelirseniz şayet bunların hepsini bizzat deneyimleyeceksiniz. Bu güzel atmosferde  üzerime yeşil ne kondurabilirim diye düşünürken, sizde bir İrlandalı gibi hissedeceksiniz. Ancak İrlanda’da yeşil bira içene rastlamadığımı da belirtmeden geçmeyeyim.

IMG_5359.JPG

Eğer St. Patrick’s Günü’nde İrlanda’ya gelmeye karar verdiyseniz, bavulunuza yeşil renk kıyafetleri koymayı unutmayın. Ayrıca birkaç İrlanda müziği ezberleyin derim.

Değinmeden geçmeyeyim, İrlanda’nın o kadar güzel yerel şarkıları var ki. Bunları dinlemek isterseniz The Dubliners müziklerinden başlayabilirsiniz. Çoğu pubda bu güzel İrlanda şarkılarını canlı olarak dinlemeniz mümkün. Ve bu şarkıların insanı mutlu yapan bir gücü var, yoksa güneşten bu kadar yoksun olan bir ülkenin insanlarının bu denli mutlu olmasının başka bir nedeni olamaz.

Bu kadar konuşunca şuraya bir şarkı eklemeden geçmeyelim:)

 

Please follow and like us:

1162total visits,17visits todayComments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram