TEK BİR BAŞARI VARDIR.O DA İSTEDİĞİNİZ GİBİ YAŞAMAKTIR.

Henüz üniversite hayatını bitirmeden çalışmaya başlayanlardan Pınar Özkent. 16 yıl çeşitli sektör ve alanlarda çalıştığı kurumsal hayatına, sevdiği  ve yıllardır planladığı işlerini yapmak için geçtiğimiz Nisan ayında son vermiş. Şimdilerde motivasyon konuşmaları yapan, kurumsal eğitimler veren ve mentorluk çalışmaları yürüten Pınar Özkent’in bir de yazılarını paylaştığı kendi adında bir bloğu var.

Tam bir öğrenme tutkunu olan, şu sıralar ilk  kitabı üzerinde çalışan ve kısa bir süre sonra Bilgi Üniversitesi’nde dersler vermeye başlayacak olan Pınar Özkent ile kurumsal hayatını, kurumsal hayatının bugünlerine olan katkısını, eğitimlerini, onu mutlu eden şeyleri nasıl bulduğunu ve  hayallerini gerçeğe dönüştürme yollarını konuştuk.

İş hayatınızı değiştirmek istiyor ancak henüz ne yapacağınızı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, neyi sevdiğinizi, sizin neyin mutlu ettiğini bulamadığınızı düşünüyorsanız, gelin bu satırları okuyarak onun yolundan kendi yolunuza bir ışık tutun. Hatta onun mentorluğundan veya bilgilerinden yararlanmak isterseniz, https://pinarozkent.com/ bloğunu takip ederek, yazılarını okuyabilir ve onunla iletişime geçmek isteyebilirsiniz.

Kimdir Pınar Özkent ? Üniversitedeyken kendi için nasıl bir kariyer hayali kuruyordu?

Ben bir hayal avcısıyım. İnsanların kendilerini tatmin olmuş ve mutlu hissettikleri bir kariyer yaşamları olması için hayaller kurdurmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri için destek olmaya aşığım. Şu an motivasyon konuşmaları yapıyor, kurumsal eğitimler ve mentorluk çalışmalarıyla insanlara dokunmaya çalışıyorum. Kişisel bir bloğum var, bire bir tanışamadığım kişilere ulaşıp, biraz olsun hayatlarına katkıda bulunabilmek için her gün bir şeyler yazmaya çalışıyorum. Ömrüm boyunca psikolog olmak istedim, ancak “aç mı kalacaksın kızım” konulu aile baskılarına boyun eğerek, Almanca İşletme okudum. Üniversitedeyken de kendimi hep birilerine ilham vermeye ve motivasyon vermeye çalışırken buluyordum. İnsan büyüyor, hayaller değişmiyor.

Üniversite ve sonrasında 2 master ve başka eğitimleriniz var? Bu eğitimlerden de bahsetmek ister misiniz?

Galatasaray Üniversitesi’nde İletişim ve London School of Business’ta Stratejik Yönetim ve Danışmanlık masterları yaptım. Durdurulamaz bir şekilde eğitim ve gelişim düşkünüyüm. Bugüne kadar iş yaşamına ilişkin 100’den fazla eğitime katıldım. Hala da online kaynaklardan eğitim almaya devam ediyorum. Biraz deliyim bu konuda.

Mezun olduktan sonra kariyer hayatı nasıl başladı, nasıl ilerledi?

Mezun olmadan önce iş bulan şanslı azınlıktanım. 2 dil biliyor olmam, o dönemde işimi
kolaylaştırmıştı. Alman bir lojistik firmasında ithalat departmanında işe başladım. Ülkede yine kriz vardı, “eyvah yeni mezunum kim beni işe alacak” diyerek, ilk bulduğu işe atlayanlardanım. İlk yılın sonunda 5 kişilik bir ekibin başına getirildim, tuhaf bir hikayedir. Ama içimde insana değer bir iş yapma ateşi vardı. Bu nedenle de psikoloji olmadıysa pazarlama olsun diyerek CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Uzmanı olarak Metro Cash & Carry grubuna geçtim. Sonrası TEB ve Turkcell olmak üzere toplam 16 yıllık bir kurumsal yaşam yolculuğum oldu. İlk yılları saymazsam, kurumsal yaşamın 10 yılı pazarlamanın farklı pozisyonlarında, son 3 yılı Turkcell Akademi’de Eğitim ve Gelişim Program Yöneticisi olarak geçti.

BEN DE SİZDEN BİRİYİM!!!

Bu kadar yıllık kurumsal hayatınızın, bugünkü siz olmanızda size katkıları neler oldu?

Kurumsal yaşamı, beklentileri, farklı profilleri, kurum kültürlerini ve zorlayıcı ilişkileri
deneyimlediğim için şu an yaptığım işi iyi yaptığımı düşünüyorum. Ağırlıklı olarak kurumlara eğitim ve keynote sunduğumdan, beyaz yakalıların karın ağrılarını, hayallerini ve sıkıştığı noktaları çok net hissedebiliyorum. Zaten genelde konuşmalarımda en sık kurduğum cümlelerden biridir: Ben de sizden biriyim 🙂

Tam olarak nasıl ve ne zaman kariyer hayatınızı değiştirmeye karar verdiniz?

8 yıl önce karar verdim aslında, ama gerçekleştirmem için iyi bir plan, atılacak bir çok adım ve biraz daha kurumsal deneyime ihtiyacım vardı. Kurumsal yaşamda mutsuz değildim aslında. Çok da iyi işler çıkarıyordum ve seviyordum yaptığım işi. Ama içimde dinmek bilmeyen bir iç ses vardı: Bu değil; başka bir şey yapman lazım diyordu. Susturamıyordum. Bu ses beni yaşam amacımı bulmaya itiyordu. O dönemde Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından akredite edilen bir koçluk programı ile kendimi keşfetmeye karar verdim. Tüm yıllık izinlerimi (16 gün) ve boş zamanlarımı (Eğitim harici toplam 100 saat koçluk egzersizi) bu işe adayarak, Erickson’dan mezun oldum. İnsan yeter ki bir şeye karar versin, gerisi pamuk ipliğine dönüyor. Zor olan karar vermek..

İş değiştirme sürecinde neler yaşadınız?  Karar verdikten sonra nasıl bir yol izlediniz?

Hiç zorlanmadım aslında, çünkü dediğim gibi çok önceden alınmış bir karardı ve bir plan doğrultusunda yol aldım. Çalışırken eğitimlerimi tamamladım, deliler gibi okudum, yazdım, network kurdum. 9 yılımı geçirdiğim Turkcell evim gibi olmuştu ama garip bir şekilde burukluk yaşamıyordum. Heyecanlıydım. Ayrılacağımı 4-5 ay önce söyledim, son ana kadar tüm sorumluluklarımı yerine getirdim, hatta yerime birini de bulup iş devredip çıktım. Turkcell Akademi ve İnsan Kaynakları da bana sonsuz destek oldular, benimle birlikte heyecanlandılar. Bildiğin sarmaş dolaş ayrıldık.

Peki şimdi tam anlamıyla neler yapıyorsunuz?
Ben motivasyon, iş yaşamında ilişki yönetimi ve liderlik üzerine eğitim ve keynote hizmetleri vererek kariyerime devam ediyorum. Bir taraftan kurum çalışanlarına bire bir mentorluk yapıyorum. Aynı zamanda Harvard Business Review’da aylık makaleler yazıyor ve az önce bahsettiğim kişisel bloğumu yönetiyorum. Aslında kurumsal hayat daha az yoğundu diyebilirim.

Ayrıca Bilgi Üniversitesi’nde, Storytelling dersleri veriyorsunuz, bu hikayeden bahsedebilir misiniz?

Henüz başlamadık, önümüzdeki güz döneminde başlıyoruz. Şimdilik sürpriz kalsın,
programın detaylarını çalışıyoruz.

Şu sırala kitap hazırlığındasınız? Bu fikir nasıl gelişti, kitabınızdan bahsedebilir misiniz?

Kitap yıllardan beri hayalimdi. Yazmak beni dingin ve bildiğim bir içsel yolculuğa çıkarıyor. Okuma yazmayı ilk öğrendiğim günden beri ya günlük tutar ya hikaye yazar ya da aynı evin içinde aileme mektup yazardım. Bloğumda paylaştığım yazılar gibi, kurumsal yaşamda ayakta durmak, kişisel motivasyonumuzu sağlamak ve kariyerimizin liderliğini üstlenmek kapsamında bir şeyler karalıyorum. Umut ediyorum ki bu sene içinde yayımlanacak.

Bundan sonraki hedef ve planlarınız neler?

Adım adım hedef koymayı seviyorum. Şu an tek hedefim var; o da kitabımı tamamlamak.

NE İSTEDİĞİMİZİ BULMAK İÇİN ÇOCUKLUK DÖNEMİNE DİKKATLİCE BAKMAK GEREKİYOR

Pek çok kişi işini sevmiyor, ve aynı zamanda ne istediğini de bilmiyor. Siz sizi mutlu eden şeyleri, nasıl gördünüz veya buldunuz? Bunları kariyere dönüştürmek için neler yaptınız?

Burada biraz çocukluğa kadar gitmek faydalı oluyor. Çünkü çocukken yapmaktan çok keyif aldığımız şeyler, aslında bilmeden güçlü yönlerimizi oluşturuyor. Ben sürekli birilerini iyi hissettirmeye çalışırdım mesela. Ya da az önce de belirttiğim gibi bir şeyler yazardım sıklıkla. O dönemlere geri dönüp, dikkatlice bir bakmakta fayda var. Bir de kimse size söylemeden, mecbur olmadığınız halde yaptığınız ve sevdiğiniz şeylere bakın. Benimki birilerini geliştirmeye çalışmaktı mesela. Sonrasında bunu bir işe nasıl dönüştüreceğinizi planlayın. Ben akışa saygı duyarım ama planlamayı daha çok severim. Örneğin sürekli karikatür çizen biriyseniz, buradan nasıl bir iş modeli çıkar? Markalara bir fayda yaratabilir misiniz gibi kendinize sorular sormakta fayda var.

İşini gerçekten severek, hissederek yapmayan ve bunun farkında olan, değiştirmek isteyip değiştiremeyen kişilere neler söylemek istersiniz?

Zaman zaman kendimi sıkışmış hissettiğimde, Christopher Morley’in harika bir cümlesini söylerim kendime, sizinle de paylaşayım:
“Tek bir başarı vardır. O da istediğiniz şekilde yaşamaktır.”

Please follow and like us:

1139total visits,5visits todayBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram